• +90 (216) 313 8112 - 0507 363 3262
  • evimizdesaglik@gmail.com

Evde Bakım & Ambulans Hizmetleri

Evinizde iş yerinizde kısaca gereksinim duyduğunuz her yerde 7/24 saat kesintisiz profesyonel kadromuz ile siz değerli hastalarımıza hizmet sunmaktayız.

Hizmetlerimiz

Evde Hemşirelik Hizmetleri

  • Sonda Takma Sonda Çıkarma
  • Serum Takma Serum Çıkarma
  • Hasta Bakımı 7/24

Yara Bakımı ve Tedavisi

 

Yara bakımı ve tedavisi, vücudun değişik bölgelerinde ortaya çıkan ve zor iyileşen ya da iyileşmeyen doku bozulmalarının bakımı ve tedavisini amaçlar.

Akut ve kronik yaralar nasıl farklılaşır?

 

Yaraları akut yaralar ve kronik yaralar diye iki bölümde değerlendiririz. Akut yaralar kesik, sıyrık ve yanık gibi nedenlerden dolayı oluşan ve 3-4 hafta içerisinde iyileşmesi beklenen yaralardır. Kronik yaralar ise yatağa bağımlılık, damar yetmezliği, diyabet hastalığı gibi durumlar sonucu oluşan ve 6-8 haftadan beri iyileşmemiş, kalıcılık gösteren yaralardır.

Kronik yaralar nasıl oluşur?

Süreğen bir rahatsızlık sonucu – kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği vb.

İleri derecede beslenme bozukluğu sonucu

Damar ve sinir sistemini etkileyen ilerlemiş şeker hastalığı sonucu

Dolaşım bozuklukları sonucu

Uzun süreli yatışlar ve tekerlekli sandalye kullanımı sonrası oluşan basıya maruz kalma sonucu

Radyoterapi sonrası doku iyileşmesinin ve kanlanmasının bozulması sonucu

Kronik yara çeşitleri nelerdir?

En sık görülen kronik yara çeşitleri yatak yarası yani bası yarası, diyabetik ayak ve varis yaralarıdır.

Yatak (bası) yarası nedir?

Yatağa ya da tekerlekli sandalyeye bağımlı kişilerde, vücut ağırlığının oluşturduğu basınç nedeniyle yumuşak dokulara baskı olur. Kemik çıkıntısı ile yatak arasında sıkışan bu dokuların dolaşımı bozulur ve nihayetinde dokularda hasar meydana gelir. Bu hasar belli bir seviyeye ulaştığında bası yarası veya tıptaki ismiyle dekübitüs veya dekübit ülseri oluşur. Bası yaralarının oluşmasında ileri yaş, yetersiz beslenme, yetersiz sıvı alımı, obezite, yüksek tansiyon, diyabetik duyu kaybı, idrar tutamama risk faktörleridir. Sürtünmenin fazla olup cildin gergin kalması, vücut sıcaklığının yüksek olması ve cildin ıslak bırakılması yaraların oluşumunu kolaylaştırır.

Bası yarası (yatak yarası) ne zaman oluşur?

Otururken (kuyruk sokumu üzerinde, omuzda kürek kemikleri üzerinde, kalçada kaba etlerde, dirseklerde, topukta)
Sırt üstü yatarken (başın arka tarafında, omuzda kürek kemikleri üzerinde, kalçada, dirseklerde, kuyruk sokumu üzerinde, topukta, ayak parmaklarında)
Omuz üzerinde yatarken (kulaklarda, omuzun yan tarafında, leğen kemiğinin yan bölgelerinde, kalçada, dizde, ayak bilekleri yan çıkıntılarında)
Yüz üstü yatarken (yüz, omuz, leğen kemiği, diz, bileklerin çıkıntılarında) oluşabilir.

Bası yarası (yatak yarası) evreleri:

Bası yaralarının oluşumunda 4 evre vardır:

1 evre: Basınç uygulandığında kaybolmayan kızarıklık vardır, kişi ağrı hisseder ancak deri bütünlüğü bozulmamıştır.

2 evre: Deri yüzeyinde ya da derinin üst tabakalarında doku bozulması ve yaralaşma başlamıştır

3 evre: Deri altı doku dahil olmak üzere tüm dokular etkilenmiş ve nekroz vardır. Yara alttaki dokulara kadar giden derin bir krater gibi gözükür, kişi genellikle ağrı hissetmez.

4 evre: Derinin tüm tabakaları etkilenmiştir, kas ve kemik dokuda harabiyet vardır. Yara genellikle enfektedir, ağrı hissedilmez.

Bası yarasının (yatak yarasının) evrelere göre tedavisi:

1 evre: Kişinin yatağının ya da tekerlekli sandalye kullanıyor ise tekerlekli sandalye minderinin basınç azaltıcı ve basıncı yayma özelliğine sahip bir yatak veya minderle değiştirilmesi önerilir. Aynı şekilde hasta yatağının üzerinde içerisinde havayı sürekli sirküle eden havalı yatak konulabilir. Hastanın yatış pozisyonuna dikkat edilmesi ve gün içerisinde 2 saatte bir pozisyon değiştirilmesi, vücut hijyeninin sağlanması, nemin azaltılması ve hastanın beslenme düzeninin iyileştirilmesi de dikkat edilmesi gereken diğer hususlardır.

2 evre: Yaranın dikkatlice değerlendirilmesi çok önemlidir çünkü birçok yatak yarasında yara, yüzeyde gibi görünse de derin dokulara sıçramış yani 3. evreye geçmiş olabilir. Bu evrede tıpkı 1. evrede olduğu üzere yaraya sebep olan basınç ortadan kaldırılmalıdır. Bununla birlikte yara enfeksiyondan korunmalı ve düzenli pansuman yapılmalıdır.

3 evre: Bu evrede öncelikle yara yatağındaki enfeksiyonun sona erdirilmesi sağlanır. Antibiyotik kullanımı, yara etrafındaki ölü dokunun temizlenmesi ve doğru malzemeler ile düzenli pansuman uygulaması gereklidir. Yaranın kendiliğinden kapanması ve iyileşmesi uzun bir süre süreceği için genellikle cerrahi müdahale gerekebilir. Bu aşamada hastanın protein ve enerji açısından zengin bir beslenme rejimi uygulaması çok kritiktir.

4 evre: Yaranın tedavisi 3. evredeki gibidir ancak kemik dokusu da etkilendiği için hasarlı ve enfekte dokuların cerrahi olarak çıkarılması ve yaranın temizlenmesi için daha kapsamlı uygulamalar gerekebilir.

Bası yaralarının (yatak yaralarının) oluşması nasıl önlenir?

Hareket azlığı ve hareketsizlik, yetersiz ve dengesiz beslenme, idrar veya dışkı tutamama ve yetersiz sıvı alımı gibi hastaya bağlı faktörler doktor gözetiminde kontrol altına alınmalıdır. Oturma veya yatma durumundan dolayı derinin maruz kaldığı basıncın kontrolü, oda ve vücut ısısının yönetilmesi, cildin nemli kalmaması ve yatma ve oturma pozisyonunun doğru olması gibi hastanın bakımını ilgilendiren konulara özel gösterilmeli, daha ciddi komplikasyonlar oluşmadan profesyonel destek alınmalıdır.

Bası yarası (yatak yarası) hemşirelik bakımı

Bası yarası bakımı ve tedavisinde uluslararası platformlarda kabul görmüş ölçekler ile tespit ve tedavi imkanlarını kullanmaktayız. Tedavi sürecinde bu ölçeklere göre oluşan değişiklikler ve görsel kanıtlar sistematik olarak raporlanarak, tedavi gören kişi ve ailesini sürece dahil edilmektedir.

Günümüzde çok çeşitli pansuman malzemesi ve yara örtüsü mevcuttur, ekibimiz bakım ve tedavi için en ideal ürün tercihini yaparken, mevcut ürün yelpazesinden aynı zamanda ekonomik olan çözümleri tercih etmektedir.

Evinizde sunabileceğimiz yara bakım ve tedavi hizmetleri konusunda bilgi almak için 0506 480 5025 no’lu telefondan Gamze Demir’i arayabilirsiniz.

Diyabetik ayak – şeker hastalığında oluşan yaralar nedir?

Şeker hastalığı insülin hormonundaki eksiklik veya bu hormonun etkisindeki bozukluğa bağlı olarak kan şekerinin yüksek seyrettiği kronik bir hastalıktır. Hastalık ile gelen dolaşım bozuklukları kişilerin ayaklarında yaralar oluşmasına sebep olabilir ayrıca enfeksiyona yatkınlık nedeniyle ayakta oluşan bir yara iltihaplanıp “Diyabetik Ayak Enfeksiyonu” ortaya çıkabilir. İleri yaş, obezite, ayakta daha önce yara açılmış olması, diyabete bağlı böbrek hasarı yaşanmış olması ve ayak ve tırnakta mantar enfeksiyonu diyabetik ayak için risk faktörleridir.

Varis yaraları ne zaman oluşur?

Bacak toplardamarlarındaki yetmezlik, yani venöz yetmezlik, nedeniyle genellikle ayak bileği çevresi ve bacakta açılan yaralardır. Toplardamarlar içerisindeki kapakçıkların yapılarındaki bozulma ile kanın kalbe dönüşü bozulur ve bacak damarlarında göllenmeye başlar. Bu, toplardamar içinde basınç artışına sebep olur. Sürekli yüksek basınç nedeni ile dokularda ve özellikle bacak derisinde bozulma, varisler, şişlikler son olarak da yaralar, yani diğer ismiyle venöz ülser oluşur. İleri yaş, obezite, yüksek tansiyon, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği varis yaralarının oluşması için risk faktörleridir.

Evde bakım şirketi yara bakım ve tedavisi konusunda nasıl bir destek sağlar?

Yara bakımında hedef doku kaybını önleyerek, dokunun tekrar canlanmasını sağlamak ve enfeksiyon riskini önlemektir. Yaranın akut veya kronik olması, yara lezyonunun genişliği ve derinliğinin yanı sıra, kişinin yaşı, beslenme durumu, sistemik hastalıkları ve kişiye özgü tedavi durumu gibi faktörler yara bakım sürecini etkiler.

HEMEN ARA
Tel : 216 313 8112 - Cep : 0533 055 2277 - 0507 363 3262

 

 

Doktor Hizmetleri

Sağlık kuruluşuna gidemeyen, ulaşımda sorun yaşayan veya herhangi bir nedenden dolayı evinde muayene ve takip olmak isteyen hastalarımızın; muayene, teşhis/tanı, tetkik ve tedavi hizmetlerini sağlamak amacı ile doktorlarımız evinize geliyor.

Evde Bakım & diğer Sağlık Hizmetlerimiz

Evde Bakım ve sağlık hizmetleri kapsamında sağlıkta birçok hizmet alanında siz değerli hastalarımıza ve bakıma muhtaç vatandaşlarımıza uzman kadro ve tam donanımlı ekipmanlarımızla hizmet vermekteyiz.

laboratuvar Hizmetleri

Evde kan alma hizmeti son derece önemlidir…

Portör Muayenesi

Portör; Portör bulaşıcı hastalıklara neden olan…

Medikal Malzeme Satış & Kiralama

Evde ihtiyaç duyduğunuz...

Yoğun Bakım Hizmetleri

Yoğun bakım ünitelerinde veya servislerde tedavi…

7/24 AMBULANS HİZMETLERİ

Acil yardım ve nakil ambulanslarımız ile 7/24 saat kesintisiz hizmet sunmaktayız. Tıbbi durumlarından ötürü diğer ulaşım araçlarını kullanamayan hastaların, şehir içi ve şehirler arası nakil işlemlerinde, güven ve konforu ön planda tutarak 7/24 saat kesintisiz hizmet vermekteyiz. Gerek yurt dışından hava yolu ile gelen veya giden hastaların karşılanması ve benzer şekilde gerek şehir içi gerekse şehirler arası naklini sağlamaktayız

Bize Ulaşım